moderna

Свет

Директорот на Модерна очекува крај на пандемијата за една година

А1он
Извршниот директор на Модерна Инц. Стефан Бансел смета дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални резерви,
Свет

Метална честичка е пронајдена во сомнителните вакцини на „Модерна“ во Јапонија

А1он
Непознатиот надворешен елемент, пронајден во серијата вакцини на компанијата „Модерна“ против Ковид -19, што биле испорачани во Јапонија, најверојатно е метална честичка, соопшти денеска јапонската
Свет

Јапонија повлече од употреба 1,6 милиона дози од вакцината „Модерна“

А1он
Јапонија денеска ја прекина употребата на 1,63 милиона дози од вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“, откако беше откриено дека во некои ампули има „непознати
Свет

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

А1он
Американските компании Фајзер и Модерна ќе почнат испитувања на нивните вакцини против коронавирусот кај деца помлади од 12 години, откако тоа од нив го побара
Свет

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години, и
Свет

Можна е врска меѓу вакцините Фајзер и Модерна и случаи на воспаление на срцето, тврди ЕМА

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја утврди можната поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцината Ковида-19 на Фајзер/Бионтек и Модерна, а препорача луѓето со
Свет

Предупредување од американската ФДА за ретки случаи на срцеви проблеми по аплицирање вакцина против Ковид-19 на „Фајзер“ и на „Модерна“

А1он
Американската администрација за храна и лекови додаде предупредување за вакцините Фајзер/Бионтех и Модерна против Ковид-19, за можен ризик од ретки срцеви проблеми (најчесто – воспаление
Свет

„Модерна“ бара вакцината да биде одобрена за тинејџери во ЕУ и Канада

А1он
Американската биотехнолошка компанија „Модерна“ бара одобрување за употреба на својата вакцина против Ковид-19 кај тинејџери во Европската унија и Канада. Компанијата тврди дека ова е
Свет

Модерна вели дека вакцината е ефикасна кај деца на возраст од 12 до 18 години

А1он
Компанијата „Модерна“ соопшти дека нејзината вакцина е 100 процентна ефикасна во испитувањата кај младите луѓе, исто како „Фајзер“, чија вакцина беше одобрена од Администрацијата за
Свет

Јапонија ги одобри вакцините на Модерна и Астра Зенека

А1он
Јапонија денеска ја одобри употребата на вакцините „Модерна“ и „АстраЗенека“, непосредно пред проширувањето на вонредната состојба поради коронавирусот на дополнителни области со околу 40 проценти