delta soj

Свет

Во Британија откриен делтакрон, комбинација од соевите омикрон и делта

А1он
Британските здравствени власти истражуваат нова варијанта на коронавирусот што би требало да има комбинирани карактеристики на варијантите омикрон и делта, објавија британските медиуми. Агенцијата за
Регион

На Кипар потврдени два случаи на варијантата Делта плус

А1он
Два случаи на Делта плус, новата варијанта на Ковид-19 се потврдени на Кипар, по анализите на позитивните случаи за периодот септември- октомври, јави дописничката на
Свет

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он
Русија пријави случаи на инфекција со новата варијанта на коронавирусот, за која се верува дека е позаразна од Делта поради рекордното зголемување на бројот на
Свет

Првиот случај на нова мутација на Делта варијантата забележан во Израел

А1он
Подваријанта на мутацијата на Делта сојот на коронавирусот, која предизвикува тревога во Велика Британија, е пронајдена кај дете кое влегло во Израел од Молдавија, соопштија
Свет

СЗО: Делта сојот најмногу циркулира во области каде има помалку вакцинирани

А1он
Циркулацијата на делта варијантата на коронавирус во области со ниска вакцинација го поттикнува ширењето на Ковид-19 низ целиот свет, соопштија денеска претставници на Светската здравствена
Свет

Вакцината на Модерна поефикасна против делта сојот отколку Фајзер

А1он
Ризикот да се заразат со коронавирусот е поголем кај оние кои ја примиле фајзеровата вакцина, отколку Модерна, соопштува непрофитниот медицински центар Мејо Клиника, по опсежното
Свет

ОПЕК очекуваат опоравување на побарувачката за нафта и покрај ширењето на делта сојот

А1он
Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денескапотврди дека очекува силно закрепнување на побарувачката на нафта оваа година и покрај ширењето на сојот Делта од