spanija koronavirus

Свет

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

А1он
31-годишна здравствена работничка од Шпанија двапати за 20 дена се заразила со Ковид-19 што е најмалото познато растојание во светот меѓу две инфекции, тврдат научниците.
Свет

Каталонија повторно воведува полициски час во борбата против Ковид-19

А1он
Шпанската покраина Каталонија повторно ќе воведе полициски час во борба против рекордното зголемување на бројот на инфекции со Ковид-19, откако судот во четвртокот ја одобри
Свет

70 отсто од населението во Шпанија е комплетно вакцинирано

А1он
Седумдесет отсто од населението во Шпанија веќе го заврши циклусот за вакцинација против коронавирусот. Тој процент беше постигнат со две недели доцнење во владиниот план,
Свет

Шпанија од јуни ќе прима туристи со ковид-сертификати

А1он
Шпанија планира да ги отвори границите за странски туристи во јуни според шемата за дигитални здравствени сертификати за Ковид, изјави државниот секретар за туризам. Фернандо
Свет

Експеримент во Барселона: Одржан концерт за 5.000 лица со негативен ПЦР тест

А1он
Во Барселона синоќа, првпат од почетокот на пандемијата, се одржа концерт пред публика од 5.000 луѓе, на кој истовремено беше тестирано спроведувањето на заштитните мерки
Свет

Вечерва рок концерт во Барселона за 5000 лица со негативен ПЦР тест

А1он
Во Барселона вечерва ќе се одржи рок концерт на кој ќе присуствуваат 5.000 љубители на музиката откако ќе бидат тестирани за Ковид-19. Властите дозволија концертот
Свет

Шпанија ја крена старосната граница на 65 години за вакцинирање со „АстраЗенека“

А1он
Шпанската министерка за здравство, Каролина Даријас, денеска ја информира јавноста дека здравствените влаасти во земјата ја кренаа возрасната граница од 55 на 65 години за
Свет

Шпанија најави продолжување на контролата на границата со Португалија

А1он
Владата на Шпанија најави дека до 1 март ќе ја продолжи контролата на 1.200 километри долгата граница со Португалија, во рамките на борбата против пандемијата