fda

Свет

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

А1он
Американската Управа за храна и лекови (ФДА) денеска соопшти дека моментално достапните вакцини против Ковид-19 не штитат најдобро од сојот омикрон на коронавирусот. Во соопштението
Свет

ФДА одобри бустер доза на Фајзер за деца од 12 и повеќе години

А1он
Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) го прошири овластувањето за итна употреба на засилувачка доза на вакцината на Фајзер/Бионтек против Ковид-19 за да вклучи
Свет

Комисија на ФДА со тесно мнозинство го поддржа лекот Молунпиравир

А1он
Комисија од американски здравствени советници го поддржа со тесно мнозинство Молунпиравир, лек на Мерк за лекување Ковид-19, отворајќи го патот за регулаторите да ја одобрат
Свет

ФДА одобри засилувачки дози од вакцините на Модерна и Џонсон и Џонсон

А1он
Американската Управа за храна и лекови (ФДА) одобри засилувачка доза на вакцини произведени од Модерна и Џонсон и Џонсон и нагласи дека како дополнителна доза
Свет

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

А1он
Независната советодавна комисија на американската Управа за храна и лекови (ФДА) изгласа препорака за трета доза на вакцина против Ковид -19 за Американци на возраст
Свет

ФДА издаде ново предупредување за несакани ефекти на вакцината на Ј&Ј против Ковид-19

А1он
Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) додаде ново предупредување за вакцините против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон (Ј&J) нагласувајќи дека податоците сугерираат дека
Свет

Анкета: Само еден од 10 Американци има голема доверба во ФДА и фармацевтските компании

А1он
Само еден од 10 Американци имаат голема доверба во Администрацијата за храна и лекови (ФДА) или фармацевтските компании каде треба да се обратат за своите