novinari

Македонија

Груевски: Има постапка за случајот со отстранувањето на новинарите и ќе има завршница

А1он
Има постапка и ќе има завршница. Треба да се осудат таквите чинови од сите страни, одговори премиерот Никола Груевски на прашањето што презел во овие
Македонија

Груевски: Жалам за незгодната ситуација со новинарите

А1он
Премиерот Никола Груевски изрази жалење за отстранувањето на новинарите од галеријата на Собранието на Република Македонија од каде ја следеа собраниската седница на која требаше
Македонија

ВИДЕО: Власта удри и по медиумите

А1он
Власта не сакаше медиумите да регистрираат што ќе се случува во собраниската сала. Затоа три пати се обидуваше да ги исфрли новинарите, снимателите и фоторепортерите
Македонија

ССНМ: Исфрлањето на новинарите од парламентот е досега непознат преседан

А1он
Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници бара итно да им се овозможи непречен пристап на колегите во Собранието за да можат да ги извршуваат
Македонија

ССНМ и ЗНМ ќе ја информираат меѓународната јавност за исфрлањето на новинарите

А1он
ЗНМ е згрозен од настанот во Собранието, кога новинарите беа исфрлени од галеријата на собраниската сала, со што им беше оневозможено да ги извршуваат своите
Магазин

Врачени наградите „Мито Хаџивасилев – Јасмин“

А1он
Наградата за новинарство и публицистика „Мито Хаџивасилев Јасмин“ денеска им беше врачена на Мира Костиќ- Коцев, Зоран Трајчевски, Свето Стаменов и Блерим Исени. Костиќ-Коцев и
Македонија

Објавени добитниците на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“

А1он
Свето Стаменов, Блерим Исени, Мира Костиќ и Зоран Трајчевски се добитници на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ за 2012 година за остварувања во областа на публицистиката и новинарството од