novinari

Македонија

Al Jazeera: Која е логиката новинарите да се извинуваат и за нешто што помислиле

А1он
Законот со кој се уредува граѓанска одговорност за навреда и клевета ја јакне автоцензурата во Македонија, сметаат новинарите и додаваат дека политичарите го користат тоа
Македонија

(ВИДЕО) Масовно „извинување“ од новинарите до Вељаноски и Груевски

А1он
[staff name=”Предраг Петровиќ” position=”Автор”][/staff] Новинарите колективно им се извинија на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и на премиерот Никола Груевски. Со ова го изразија својот
Регион

Отворен конкурсот за 2013 година за Балканската стипендија за новинари

А1он
Новинари со искуство од Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија,Хрватска, Косово, Македонија, Црна Гора, Романија и Србија, се поканети да аплицираат за седмата по ред Balkan
Свет

Минатата година најсмртоносна за новинарите

А1он
Меѓународната федерација на новинарите (ИФЈ) соопшти дека 2012 година била најсмртоносна за новинарите и медиумските работници, во која загинале најмалку 120 лица. Федерацијата предупреди дека овој
Македонија

Груевски: Има постапка за случајот со отстранувањето на новинарите и ќе има завршница

А1он
Има постапка и ќе има завршница. Треба да се осудат таквите чинови од сите страни, одговори премиерот Никола Груевски на прашањето што презел во овие
Македонија

Груевски: Жалам за незгодната ситуација со новинарите

А1он
Премиерот Никола Груевски изрази жалење за отстранувањето на новинарите од галеријата на Собранието на Република Македонија од каде ја следеа собраниската седница на која требаше
Македонија

ВИДЕО: Власта удри и по медиумите

А1он
Власта не сакаше медиумите да регистрираат што ќе се случува во собраниската сала. Затоа три пати се обидуваше да ги исфрли новинарите, снимателите и фоторепортерите
Македонија

ССНМ: Исфрлањето на новинарите од парламентот е досега непознат преседан

А1он
Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници бара итно да им се овозможи непречен пристап на колегите во Собранието за да можат да ги извршуваат
Македонија

ССНМ и ЗНМ ќе ја информираат меѓународната јавност за исфрлањето на новинарите

А1он
ЗНМ е згрозен од настанот во Собранието, кога новинарите беа исфрлени од галеријата на собраниската сала, со што им беше оневозможено да ги извршуваат своите
Магазин

Врачени наградите „Мито Хаџивасилев – Јасмин“

А1он
Наградата за новинарство и публицистика „Мито Хаџивасилев Јасмин“ денеска им беше врачена на Мира Костиќ- Коцев, Зоран Трајчевски, Свето Стаменов и Блерим Исени. Костиќ-Коцев и