novinari

Македонија

Во Белград почина новинарот и публицист Ристо Кузмановски

А1он
По кратко боледување, во Белград, во 81. година од животот, почина Ристо Кузмановски, истакнат македонски новинар и публицист и долгогодишен дописник на „Нова Македонија“ од
Македонија

Доделени наградите за најдобра истражувачка сторија

А1он
Македонскиот институт за медиуми (МИМ) денеска ги додели наградите од конкурсот за најдобра истражувачка сторија „Никола Младенов“ за 2012 година. Првонагрaден е тимот новинари од ТВ Алфа – Љубиша
Македонија

МИМ ќе ги додели наградите за најдобра истражувачка сторија

А1он
Македонскиот институт за медиуми (МИМ) денеска ќе ги додели наградите од конкурсот за најдобра истражувачка сторија „Никола Младенов“. На годинашниот конкурс се пријавија 18 автори
Свет

Новинар на „Ројтерс“ обвинет за заговор со „Анонимуси“

А1он
Уредникот за социјалните медиуми во агенцијата „Ројтерс“ Метју Кис е обвинет во САД за учество во заговор, заедно со хакерската група „Анонимуси“. Според обвинувањето, Кис
Македонија

Промовиран Новинарски прирачник за следење на избори

А1он
Здружението на новинарите денеска промовираше Новинарски прирачник за следење на избори. Новинарот Ердем Ахмет на прес-конференција изјави дека целта не е да се научат новинарите
Македонија

ССНМ апелира за подобра позиција на жените во медиумите

А1он
Медиумите во демократско општество имаат задача да ги промовираат еднаквоста, толеранцијата и почитувањето на индивидуата без разлика на полот, возраста, етничката припадност, сексуалната ориентација. Борбата
Свет

Зголемен бројот на уапсени и убиени новинари

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Минатата година биле уапсени 232 новинари, што претставува рекорден број, стои во соопштението на Комитетот за заштита на новинарите. Во извештајот стои