Рекорден број новинари убиени од почетокот на годината

Од:

Меѓународниот инстут за печат соопшти за рекорден број новинари, 119, убиени за време на извршување на нивните работни задачи од почетокот на оваа година.

Ова е најголемиот број на жртви во професијата, регистрирани од 1997 година, откако Институтот систематски собира вакви податоци.

Минатата година при извршување на работните задачи загинаа 102 новинари.

Сирија е најопасната држава, со 36 регистрирани смртни случаи. Шестнаесет новинари загинале во напади во Сомалија.

– Правосудните органи досега не побарале одговорност за нападите, а со тоа продолжува да се култивира праксата на неказнување, што може да биде поттик за нови напади, нагласува Институтот.

Меѓу поризичните држави институтот го наведува Мексико, Пакистан и Филипините.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов

Истражување: Над половина медиумски работници имаат потпросечни плати, во онлајн-медиумите секој трет е пријавен со полно работно време

ВМРО ДПМНЕ ќе предложи амандман за ослободување од социјално и здравствено осигурување на медиумските работници

Катерина Ѓуровски

Повеќе новинари беа убиени во 10 недели војна во Газа отколку за една година во сите други земји

Промовиран Водич за интегритет на медиумите: Испреплетеноста на медиумската сопственост со уредништвото предизвикува сериозна загриженост околу новинарската независност

Убиството на Вања има карактер на колективна траума, медиумите внимателно да известуваат