makron

Свет

Французите задоволни од Макрон, но немаат голема доверба во него

А1он
Популарноста на новиот претседател на Франција, Емануел Mакрон достигна 62 отсто, а на неговиот премиер Едуар Филип 55 проценти, покажува анкета на ИФОП изработена за
Свет

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

А1он
Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури
Свет

Телефонски разговор на Трамп и на Ердоган со новоизбраниот претседател на Франција

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска му ја честиташе победата на Емануел Макрон на пртседателските избори во Франција, соопшти Белата куќа. – Трамп телефонски разговараше
Свет

Меркел ќе му помага на Макрон да ја намали невработеноста

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел чија партија вчера победи на парламентарните избори во покраината Шлезвих Холштајн денеска од Берлин вети максимална поддршка за новизбраниот француски претседател
Македонија

Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа, тоа е иднината и на Македонија

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон. „Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во
Македонија

Ахмети му го честита изборот на Макрон за претседател на Франција

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети на Емануел Макрон му го честита изборот за претседател на Франција. – Поздравувајќи го вашиот избор
Свет

Путин му ја честиташе победата на Макрон

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, соопшти Кремљ. Путин ја потврдил подготвеноста за конструктивна
Свет

Светските лидери ја поздравија победата на Макрон на претседателските избори во Франција

А1он
Светските лидери ја поздравија победата на лидерот на центристичката партија Напред (ЕМ), Еманеул Макрон, кој е избран за нов претседател на Франција со освоени 66,06
Магазин

Ја запознал како наставничка, на 17 години ѝ ветил брак, а сега е на праг да ја направи прва дама на Франција

А1он
По вчерашниот прв круг од претседателските избори во Франција, се поголеми се шансите следните жители на Елисејската палата да бидат најмладиот претседател на Франција во