jugoslavija

Регион

Уапсен поранешен агент на југословенската тајна служба во Шпанија

А1он
Шпанската полиција го уапси поранешниот агент на југословенската тајна служба, Винко Синдичиќ (75), кого риечкото обвинителство го сомничи за лажно пријавувањ кривично дело и лажно
Регион

Распадот на СФРЈ – тешко наследство

А1он
Вијести – Подгорица Со распадот на СФРЈ остана тешко политичко наследство на државите настанати од Југославија. Југославија беше најголем државен и општествено-политички европски проект во
Македонија

Тито најприсутен во Македонија и Хрватска

А1он
Италијанскиот експерт за посткумунистички општества и источна Европа, Џорџо Кома креираше мапа на улици и плоштади кои го носат името на Јосип Броз Тито. Според
Регион

Генерал на НАТО: Бомбардирањето на СРЈ во 1999 година слично на нападот врз Нагасаки

А1он
Бомбардирањето на некогашна Сојузна Република Југославија беше експериментална војна на НАТО, изјави пензионираниот италијански генерал на Алијансата и воен дипломат Бјаџо ди Грација, кој прави
Регион

Анкета: Граѓаните сметаат дека распадот на Југославија им донел повеќе штета од корист

А1он
Распадот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ) им донесе на земјите наследнички повеќе штета отколку корист, сметаат граѓаните според резултатите од најновото истражување на агенцијата
Свет

Тито ја купил за 100.000, сега се продава за 20 милиони долари

А1он
„Њујорк пост“ во текстот под наслов „Недвижностите на поранешна Југославија, вредни милиони, на продажба“ наведува дека се продаваат палатата на Петта авенија и пентхаусот во
Македонија

Македонија ја продава наследената амбасада во Австралија за трипати помала цена од реалната

А1он
Македонија преку амбасадорот во Австралија, Веле Трпевски сака да ја продаде старата наследена амбасада во Канбера, која со делењето на имотот на Југославија и припадна