Уапсен поранешен агент на југословенската тајна служба во Шпанија

Од:

Шпанската полиција го уапси поранешниот агент на југословенската тајна служба, Винко Синдичиќ (75), кого риечкото обвинителство го сомничи за лажно пријавувањ кривично дело и лажно сведочење во Минхен во 2008 година против Крунослав Пратес, осуден на доживотен затвор за убиството на Стјепан Ѓурековиќ во 1983 година.

Шпанските медиуми наведуваат дека тој е изведен пред судот и дека се чека одлука за екстрадиција.

Синдичиќ, врз основа на хрватска потерница, во Шпанија бил уапсен и на 9 ноември во 2015 година, но истражниот суд во Мадрид на почетокот на 2016 година одбил да го екстрадира затоа што сметал дека Шпанија не е должна да го екстрадира во Хрватска, ако за лажно сведочење и лажно пријавување кривично дело не го бара Германија на чија територија е одржано судењето и наводното кривично дело.

Би можело да ве интересира

Морничавата приказна за бебињата од Југославија и денеска не е разрешена: „Се уште чувствувам дека е тука“

Катерина Ѓуровски

Последни пресуди за воени злосторства во поранешна Југославија: Двајца Срби осудени на по 15 години

Катерина Ѓуровски

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Путин: Југославија беше бомбардирана без одобрение од ОН, меѓународното право го кршат други земји

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

А1он