tito

Магазин

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он
По 22 години погребот на Јосип Броз Тито повеќе не е најпосетениот државен погреб во историјата. Тесно го надмина државниот погреб на британската кралица Елизабета.
Свет

Кенет Каунда, херој на Замбија и другар на другарот Тито, почина на 98 години

А1он
Првиот претседател на Замбија, Кенет Каунда, таткото на независноста на земјата со која владееше 27 години, почина денеска на 98-годишна возраст, соопшти владата. „Тој почина
Регион

Четириесет и една година од смртта на Јосип Броз Тито

А1он
На денешен ден пред 41 година почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против
Магазин

Продолжува обновата на бродот на Тито -„Галеб“

А1он
Завршија планираните работи на бродот „Галеб“ во бродоградилиштето „Виктор Ленац“ и утринава почна влечењето, односно враќањето на бродот до бродоградилиштето „Далмонт“ во Кралевица, каде ќе
Македонија

Четириесет години од смртта на Јосип Броз Тито

А1он
На денешен ден пред 40 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против
Регион

„Верните пионери“ и годинава му оддават почит на Тито во Куќата на цвеќето

А1он
Денеска се навршуваат 39 години од смртта на доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито. Секоја година неговиот гроб во Куќата на свеќето го посетуваат