jugoslavija

Регион

Морничавата приказна за бебињата од Југославија и денеска не е разрешена: „Се уште чувствувам дека е тука“

А1он
Во последните децении се поотворено се зборува за грозоморните приказни за бебиња од Југославија. Случајот се уште не е расветлен. Десетици, стотици, некои велат дека
Регион

Последни пресуди за воени злосторства во поранешна Југославија: Двајца Срби осудени на по 15 години

А1он
Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ во Хаг беа осудени на по 15 години затвор. Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови со седиште во Хаг (Механизам)
Регион

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ
На денешен ден во 1999 година почна НАТО агресијата врз СРЈ. Бомбардирањето официјално започна во 19 часот и 55 минути, а на мета прво беше
Свет

Путин: Југославија беше бомбардирана без одобрение од ОН, меѓународното право го кршат други земји

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека меѓународното право го кршат други земји, а не неговата земја. „Но, поради некоја причина тие ја обвинуваат Москва, иако
Свет

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он
Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија, а сега овие возила се пуштени во употреба. Досега словенечкото пешадиско борбено возило
Магазин

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

А1он
Пред точно 75 години, на 11 август 1945 година, жените во Југославија се изборија за право на глас. Правото на глас за жените беше потврдено
Регион

Германските и американските служби уште во 1977 планирале да ја поделат Југославија на сфери на влијание

А1он
Откриен е таен документ на ЦИА и германските разузнавачки служби БНД во кој се говори за повторно цртање на границите на Југославија и албанските земји
Регион

Малагурски: За распадот на Југославија виновен е Бил Клинтон

А1он
Српскиот режисер Борис Малагурски за своите документарни филмови добил многубројни награди. Најново големо признание е дека неговиот документарец „Тежина на ланците 1“, во кој се
Магазин

Подморница од Југославија ќе стане музеј

А1он
Подморницата „П-911 Тиса“, произведена во поранешна Југославија во 80-тите години, ќе биде претворена во музеј, јави Танјуг. Таканаречената џепна подморница, која стигна во Белград од
Регион

Србија ќе бара воени станови и оружје од другите поранешни југословенски републики

А1он
Србија во поранешните југословенски републики оставила над илјада воени станови, но и подвижен воен имот, што е запленет при повлекувањето на ЈНА. Колкава е вредноста