sfrj

Македонија

Поранешна СФРЈ сè уште е жива во Кочани, титовистите го одбележаа нејзиниот 80. роденден

А1он
Сеќавањата од придобивките и живеењето во заедничката југословенска држава сè уште се живи и нема да бидат заборавени додека сме ние овде, како потсетник на
Македонија

Ковачевски сака граѓаните да имаат стандард како во времето на СФРЈ: Ќе носам тешки одлуки за ЕУ

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски при честите средби со сенаторот Крис Марфи од него добил уверување дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат нашата земја додека претстои
Македонија

Продадена зградата на мисијата на СФРЈ во Њујорк за 50 милиони долари, сукцесор е и Северна Македонија

А1он
Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за недвижности
Македонија

Македонија и Србија ќе делат стан во Трст, наследството од поранешната Југославија

А1он
Земјите наследнички на поранешна Југославија се согласија на Северна Македонија и Србија да и го доделат станот на СФРЈ во Трст, соопшти словенечкото Министерство за
Регион

На возраст од 101 година почина поранешниот функционер на СФРЈ Бранко Мамула

А1он
Еден од најважните воено-политички лидери на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија, пензионираниот адмирал на флотата на Југословенската морнарица, Бранко Мамула, почина синоќа на 101-годишна возраст
Спорт

Почина Вера Николиќ, атлетска и спортска легенда на поранешна Југославија

А1он
Една од најдобрите спортистки на поранешна Југославија, атлетичарката Вера Николиќ, почина во Белград на 73-годишна возраст, јавија денеска српските медиуми. Поранешната светска и европска рекордерка
Регион

Почина генералот Јован Дивјак, Србинот што го бранеше Сараево од Србите

А1он
Генералот на војската на Босна и Херцеговина Јован Дивјак, кој беше единствен по својот избор како Србин да застане на страната на Бошњаците на почетокот
Регион

Мијатовиќ бара ефикасна заштита на сведоците за воените злосторства во поранешна Југославија

А1он
Комесарката за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ, бара сведоците во постапките поврзани со злосторствата извршени за време на војните во 90-тите години
Магазин

Југословенскиот брод „Галеб“ оди на реставрација

А1он
Бродот за морнаричка обука „Галеб“ од времето на поранешниот „доживотен претседател“ на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, вчера пристигна од хрватското бродоградилиште Далмонт во Краљевица,