jie

Регион

Во Трст конференција за превенција на безбедносни ризици во ЈИЕ

А1он
Претставници на влади, меѓународни организации и цивилниот сектор ќе учествуваат денеска во Трст на конференција за соработка во врска со безбедносните ризици во Југоисточна Европа.
Македонија

ВИДЕО: Поголема соработка на земјите за поефикасно справување со безбедносните ризици

А1он
Во справувањето со современите безбедносни предизвици потребна е постојана и координирана соработка меѓу државите која претставува чекор напред и начин повеќе да останеме сплотени во
Македонија

Во Струга отворена Годишната конференција на медиумите од ЈИЕ

А1он
Слободата на изразувањето, вклучувајќи ја тука и слободата на медиумите како четврта власт во секое демократско општество, се едно од универзалните човекови права. Како такви
Македонија

Македонија домаќин на состанок на министри за здравство на ЈИЕ

А1он
Македонија денеска е домаќин на состанокот на министри за здравство на Југоисточна Европа. Покрај министри, ќе учествуваат и заменици министри за здравство и државни секретари
Македонија

Пахор најави самит во Скопје на државите од југо-источна Европа

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во разговор со бугарскиот колега Румен Радев најави самит на челници на држави од ЈИЕ во формат Брдо-Бриони. Пахор најави
Регион

До 2035 година ЈИЕ треба да замени над 30 отсто од фосилните капацитети за производство на струја

А1он
Според резултатите од спроведувањето на Проектот за електрична енергија на Југоисточна Европа (SEERMAP), регионот треба да замени повеќе од 30 отсто од својот сегашен капацитет
Економија

Директорот на „Џенерал Електрикс“ за ЈИЕ на средба во МЕПСО

А1он
Генералниот директор на МЕПСО Сашо Василевски, денеска имаше работна средба со Гаетано Масара, директор за Југоисточна Европа за интернационалната компанија „Џенерал Електрикс“, еден од најпознатите