Пахор најави самит во Скопје на државите од југо-источна Европа

Од:

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во разговор со бугарскиот колега Румен Радев најави самит на челници на држави од ЈИЕ во формат Брдо-Бриони.

dobivaj vesti na viber

Пахор најави самит во Скопје на држави од ЈИЕ во форматот Брдо-Бриони за помалку од еден месец.

Според словенечки медиуми, Пахор при посетата на Софија, го поздравил самитот за иднината на држави од Западен Балкан што ќе се одржи во крајот на претседавањето на Софија со ЕУ.

Пахор рекол дека Словенија и Хрватска како иницијатори на процесот Брдо-Бриони за помалку од еден месец заедно со Македонија ќе организираат таков собир во Скопје. Тоа ќе биде „еден од важните“ состаноци кои досега се остварени во согласност со иницијативата покрената пред повеќе години од Словенија и Хрватска со цел економска и политичка стабилизација на регионот, јавија словенечки медиуми.

Би можело да ве интересира

Во Трст конференција за превенција на безбедносни ризици во ЈИЕ

Ана Ололовска

ОБСЕ: Дури 70 отсто од жените во ЈИЕ биле жртви на насилство

ВИДЕО: Поголема соработка на земјите за поефикасно справување со безбедносните ризици

Ана Ололовска

Современи безбедносни предизвици во ЈИЕ

Ана Ололовска

Во Струга отворена Годишната конференција на медиумите од ЈИЕ

Ана Ололовска

Македонија домаќин на состанок на министри за здравство на ЈИЕ

Наум Локоски