Македонија домаќин на состанок на министри за здравство на ЈИЕ

Од:

Македонија денеска е домаќин на состанокот на министри за здравство на Југоисточна Европа. Покрај министри, ќе учествуваат и заменици министри за здравство и државни секретари во ресорните министерства од Бугарија, Романија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина, Молдавија, Косово, Албанија и Србија.

dobivaj vesti na viber

Состанокот ќе го отворат министерот за здравство Венко Филипче и извршниот директор на Глобалниот Фонд за борба против ХИВ, маларија и туберкулоза Питер Сендс.

Како што информираат од владината прес-служба премиерот Зоран Заев, вечер во Македонската филхармонија ќе го отвори 39-тиот состанок на Одборот на Глобалниот фонд за борба против ХИВ, туберкулоза и маларија.

Би можело да ве интересира

Комора на приватно здравство: Висината на капитацискиот бод да се одредува според методологија

КАРИЛ: Пациентите не се препраќани во други болници, во ниту еден случај не е загрозен било чиј живот

Ана Ололовска

Починатото момче од Берово 14 дена шетало по болници поради проблеми со забот, готов извештајот од вонредните надзори

А1он

ВИДЕО: Дувло за стаорци кај службениот влез на инфективното одделение во Велес

Маја Илиевска-Пачемска

Донесена наредба за ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на момчето од Берово

Ана Ололовска

ДСЗИ за смртта на 25-годишното момче: Инициравме министерот Сали да формира комисија која ќе бара лекарска грешка

Ана Ололовска