Состанок за ретки болести во ЈИЕ

Од:

Трет состанок за ретки болести во Југоисточна Европа ќе се одржи денеска во Македонската академија на науките и уметностите.

dobivaj vesti na viber

Во Европа, во категоријата „ретки“ се сметаат болестите од кои страда секој 2000-ти човек. Според проценките на Европската агенција за медицина, во Европската унија евидентирани се меѓу 5.000 и 8.000 ретки болести од кои страдаат од 6 до 8 проценти од населението, што во апсолутни бројки изнесува од 27 до 36 милиони жители на ЕУ.

Во Република Македонија досега се регистрирани 60-тина пациенти со ретки болести, но нивниот број најверојатно е поголем, ако се земе превид стапката на заболени во Европа.

Научните достигнувања во областа на молекуларната медицина креираат надеж за подобра дијагностика и современ ефективен третман на ретките болести.

Би можело да ве интересира

Во Трст конференција за превенција на безбедносни ризици во ЈИЕ

Ана Ололовска

ОБСЕ: Дури 70 отсто од жените во ЈИЕ биле жртви на насилство

ВИДЕО: Поголема соработка на земјите за поефикасно справување со безбедносните ризици

Ана Ололовска

Современи безбедносни предизвици во ЈИЕ

Ана Ололовска

Во Струга отворена Годишната конференција на медиумите од ЈИЕ

Ана Ололовска

Македонија домаќин на состанок на министри за здравство на ЈИЕ

Наум Локоски