jansa

Регион

Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

А1он
Кабинетот на премиерот на Словенија нема да ја коментира темата за таканаречениот нон-пејпер за Западен Балкан, е одговорот што денеска го доби Радио Слободна Европа
Регион

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

А1он
Четири словенечки опозициски партии поднеле барање со кое од Собранието се бара да покрене постапка пред Уставниот суд за отповикување на премиерот Јанез Јанша. Опозицијата
Свет

Јанша свесно крева прашина за да не одговара за нарушувањето на медиумските слободи во Словенија, пишува „Зидојче цајтунг“

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша со испланирана провокација ја избегна дебатата за медиумските слободи во Словенија во Европскиот парламент. Ваквото однесување ја зголеми нервозата во Брисел
Регион

Јанша куртули, владата го „преживеа“ гласањето доверба во Парламентот

А1он
Словенечкиот Парламент вечерва ѝ изгласа доверба на владата на премиерот Јанез Јанша, откако предлогот на опозицијата беше поддржан од само 40 пратеници, што беше за
Регион

„Деструктивен потег и фарса“ – Јанша го коментира обидот за уривање на словенечката влада

А1он
Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, за време на денешната парламентарна расправа за доверба на владата, „деструктивна фарса“ го нарече обидот на опозицијата да ја собори неговата
Регион

Јанша: До летово ќе вакцинираме 70 проценти од населението, дотогаш неопходна дисциплина

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша е уверен дека Словенија се уште може да ја постигне целта да имунизира 70 проценти од населението до лето, но и
Македонија

Мицкоски се сретна со премиерот на Словенија Јанша

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот, Александар Николоски, во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива оствари средба со Премиерот на Република Словенија г.
Регион

Јанша: Состојбата со епидемијата во Словенија е сериозна, граѓаните да бидат трпеливи

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска изјави дека епидемиолошката состојба со пандемијата на коронавирусот во Словенија е сериозна и ги повика жителите да бидат трпеливи, најавувајќи
Свет

Јанша: Интересно, го слават победникот, а судовите не почнале да одлучуваат

А1он
Премиерот на Словенија, Јанез Јанша вели дека е интересно што се слави победникот на претседателските избори во САД, а судовите сè уште не донеле одлука