otpovikuvanje

Регион

Мета реагира на отповикувањето во Парламентот: Ништо ново од трговецот со границите на Албанија и Косово

А1он
Откако албанскиот Парламент денеска гласаше со 104 гласа за разрешување на претседателот Илир Мета, првата негова реакција дојде преку портпаролот, Теди Блуши. Преку објава на
Регион

Албанскиот Парламент го отповика претседателот Мета, сега на потег е Уставниот суд

А1он
Со 104 гласа „за“ седум против и три воздржани албанскиот парламент попладнево го отповика шефот на државата Илир Мета, што е прв случај во трите
Регион

Власта во Црна Гора ќе го отповикува Ѓукановиќ

А1он
Владејачкиот Демократски фронт (ДФ) денеска објави дека ќе побара изјаснување од Уставниот суд и ќе иницира отповикување на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ поради изјавите за
Регион

Социјалистите собраа 50 пратенички потписи за отповикување на Илир Мета

А1он
Албанските социјалисти собраа потписи од 50 пратеници, колку што се доволни во Парламентот да почне иницијатива за отповикување на шефот на државата, Илир Мета. Она
Регион

Албанија: Власта ќе го отповикува претседателот Мета, ветил дека ќе се повлече ако социјалистите освојат 71 пратеник

А1он
Генералниот секретар и координатор на пратеничката група на Социјалистичката партија, Таулант Бала, најави дека по пребројувањето на гласовите од неделните избори, партијата ќе го започне
Регион

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

А1он
Четири словенечки опозициски партии поднеле барање со кое од Собранието се бара да покрене постапка пред Уставниот суд за отповикување на премиерот Јанез Јанша. Опозицијата
Свет

Почна процесот против Трамп – прв во историјата на САД за поранешен претседател

А1он
Почна вториот импичмент процес против поранешниот американски претседател Доналд Трамп и тоа е прв таков процес во историјата на САД против поранешен претседател. Процесот на
Свет

Адвокатите на Трамп ја изнесоа одбраната во Сенатот, отповикувањето било „политички театар“

А1он
Во пресрет на судењето за импичментот на Доналд Трамп, неговите адвокати ги отфрлија обвиненијата против него како „политички театар“, со образложение дека тој не е
Свет

Сенатот нема овластување да му суди на Трамп, отповикувањето е неуставно – тврдат неговите адвокати

А1он
Адвокатите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјавија дека американскиот Сенат нема овластување да му суди за отповикување како приватно лице, обвинувајќи го за
Свет

Процесот за отповикување на Трамп продолжува во февруари

А1он
Американскиот Сенат денеска усвои резолуција за правилата за прелиминарните процедури за судењето за импичмент на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, при што обвинителството и