otpovikuvanje

Свет

Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

А1он
Претставничкиот дом на САД во понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт. Со тоа
Свет

Сенатот веројатно ќе го осуди Трамп и ќе му забрани повторно да се кандидира, пишуваат медиумите

А1он
Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми, откако Трамп вчера
Свет

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално
Свет

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

А1он
Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт,
Свет

(ВИДЕО) Трамп од историското Аламо: Барањето за импичмент е смешно, 25-от амандман е поопасен за Бајден

А1он
Со настап во историското место Аламо, каде во 1835-36 година се одиграла прочуената битка од борбата за независност на Тексас против мексиканската армија, и кое
Свет

Републиканците го блокираа барањето на Демократите за отповикување на Трамп според 25-от амандман

А1он
Републиканците од Претставничкиот дом денeска блокираа резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс и членовите на кабинетот да го симнат претседателот Трамп од функцијата
Свет

Демократите во понеделник ќе поднесат барање за отповикување на Трамп

А1он
Демократите во Претставничкиот дом на Конгресот планираат во понеделник да поднесат барање за импичмент против актуелниот американски претседател Доналд Трамп, јавија Си-Ен-Ен и британски медиуми
Свет

Бајден: За евентуално отповикување на Трамп ќе одлучи Конгресот

А1он
Вашингтон, 8 јануари 2021 (МИА) – Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави денесска дека Конгрсот треба сам да одлучи за евентуална процедура за импичмент на
Свет

Волстрит журнал: Трамп ја премина границата, тоа е за отповикувaње

А1он
Уредничкиот колегиум на американскиот весник „Волстрит журнал“ го повика претседателот Доналд Трамп да поднесе оставка, за да избегне евентуално второ отповикувaње во Претставничкиот дом. Во
Свет

Трамп може да биде отповикан во следните шест или седум дена

А1он
Претставникот на мнозинството во Претставничкиот дом на САД, Џејмс Клибурн денеска изјави дека Конгресот може да поднесе импичмент за претседателот Доналд Трамп во следните шест