Јанша куртули, владата го „преживеа“ гласањето доверба во Парламентот

Од:

Словенечкиот Парламент вечерва ѝ изгласа доверба на владата на премиерот Јанез Јанша, откако предлогот на опозицијата беше поддржан од само 40 пратеници, што беше за шестмина помалку од потребниот број.

Против изгласување недоверба на владата со тајно гласање се изјаснија седум пратеници во 90-члениот парламент, шест гласа беа неважечки, додека мнозинството пратеници во владеачката коалиција беа воздржани, пренесе СТА.

Во текот на целодневната расправа во парламентот, опозицијата тврдеше дека го доставила предлогот заради воспоставување демократија во Словенија, која, како што проценуваат, под водството на Јанша се лизга кон автократија.

Опозицијата ја обвини владата дека не ги почитува основните принципи на Уставот на Словенија, вклучувајќи ја и поделбата на власта и слободата на печатот и за загрозување на остварувањето на човековите слободи и владеењето на правото во земјата.

Јанша во својот говор кажа дека неговата влада направила многу повеќе од претходната и покрај тешката епидемиолошка состојба и го нарече предлогот за недоверба „деструктивна фарса“.

Би можело да ве интересира

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

Жарко Настоски

ВИДЕО: Човек се обиде да влезе во зградата на словенечкиот парламент со моторна пила

Ана Ололовска

Јанша свесно крева прашина за да не одговара за нарушувањето на медиумските слободи во Словенија, пишува „Зидојче цајтунг“

Жарко Настоски

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на 11-дневно целосно затворање

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасен пад на Планица, норвешкиот ски-скокач Даниел-Андре Танде е во кома

Жарко Настоски