finansiska policija

Македонија

Финансиска полиција не влегла во ИВЗ, но има примено пријава за финансиска контрола

А1он
Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид
Спорт

ФФМ: Немаме направено даночно затајување, секогаш сме работеле согласно Законот

А1он
Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) реагираше по повод поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција за наводно даночно затајување. „Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ)
Спорт

Кривична пријава против Илчо Ѓорѓиоски и ФФМ за затајување данок

А1он
Управата за финансиска полиција вчера до Основното јавно обвинителство Скопје поднела кривична пријава против И.Ѓ., за кој има основано сомневање дека во својство претседател на
Економија

Финансиската полиција ја демантира изјавата на Зоран Азманов

А1он
Управата за финансиска полиција ја демантира изјавата на Зоран Азманов, претседател на Надзорниот одбор на „Настел“, дека вработени во Управата им доставиле одредена службена документација
Економија

Финансиската полиција поднела 74 пријави за нанесена штета на Буџетот од 49 милиони евра

А1он
Управата за финансиска полиција во текот 2018 година до надлежните јавни обвинителства поднела 74 кривични пријави против 68 правни лица и 163 физички лица со
Економија

Тевдовски: Значајно подобрена борбата против финансискиот криминал

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски оствари работна средба со директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми. Директорот информира дека во 2018 година Управата поднела
Македонија

Кривична за ексдиректорката на СУГС „Никола Карев“

А1он
Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против ексдиректорката на СУГС „Никола Карев“ во Скопје, Елизабета Марковска – Ставревска за злоупотреба на службена положба и
Економија

Финансиска полиција го стега обрачот околу нови даночни затајувачи, криеле данок и по 20 години

А1он
Даночни затајувачи, меѓу кои и такви кои криеле данок и по 20 години преку фиктивни фирми се под интензивна анализа на инспекторите од Управата за
Македонија

Редовно вработени во министерството за локална самоуправа биле ангажирани и како експерти, добиле 36 илјади евра

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица и тоа Љ.Ш. и С.Ф. министер за локална самоуправа во период
Македонија

Финансиската полиција ги сомничи Тодоров и Кралев дека го оштетиле буџетот за 80 илјади евра

А1он
Поранешните министри за образование и наука Никола Тодовор и Панче Кралев се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување, во врска со јавна набавка