Финансиска полиција: Цел на претресот не е пратеникот од Струга туку неговиот татко

Од:

Управата за финансиска полиција од утрово прави претрес во домот на родителите на пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ Јован Јаулески од Струга, а тој на социјалните мрежи објави дека претресот го разбира како притисок пред денешното гласање за доверба на Владата на Зоран Заев. Управата за „А1он“ потврди дека се прави претрес, но цел на претресот не е пратеникот.

dobivaj vesti na viber

„Претрес се прави, но цел не е пратеникот туку неговиот татко. Во моментот кога влеговме кај нив ние воопшто и не знаевме дека се во роднинска врска. Неговиот татко е раководител на секторот за јавни набавки во ЕВН и тој е дел од еден голем предмет на кој работиме“, изјави директорот на Управата Арафат Муареми за „А1он“.

Претресот се прави во Скопје, а имотот, според документацијата, е на име на таткото на пратеникот.

За целиот случај Управата најави дека ќе ја информира јавноста преку соопштение во текот на денов.

Пратеникот Јаулески на „Фејсбук“ објави дека утрово во пет часот во неговиот дом упаднала Финансиска полиција.
„Не ви се плашиме, денес хибридниот режим ќе заврши! Од 5:30 до овој момент во мојот дом упадна и врши претрес Финансова полиција! “, напиша Јаулески.

Седницата на која ќе се гласа за доверба на Владата треба да почне денес во 11 часот.

Би можело да ве интересира

Аднан Џаферовски можен нов директор на Финансиска полиција: Немам разговарано за таа работа, би ја прифатил функцијата

Кристијан Ландов

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против обвинителите кои беа дел од претресот минатиот месец

Катерина Павлова-Николовска

Финансиска полиција го враќа ударот: Поднесена претставка до Јовески против Русковска, претресот бил неоснован

Маја Илиевска-Пачемска

Тивка војна меѓу Обвинителството и финансиската полиција: Русковска ја претресла архивската книга на Управата

Маја Илиевска-Пачемска

Обвинителството прави претреси во Финансиската полиција, директорот Муареми со исклучени телефони

Кристијан Ландов

Кривична против експретседателот на ДИК Оливер Деркоски за набавката на софтверите

Ана Ололовска