evropa

Свет

Многу Европејци не го поднесуваат важниот играч во надворешната политика, САД

А1он
Вијести – Подгорица Главниот американски дипломат за Европа, Викторија Нуланд е омилена кај многумина на Капитол хил, вклучувајќи голем број на демократи. Меѓутоа, многу поголеми
Свет

Европа потрошила 13 милијарди евра за одбрана од мигрантите, а мигрантите 16 милијарди за да дојдат до Европа

А1он
Наспроти бранот на мигранти, кои се подготвени да ги загубат и нивните животи за да влезат во ЕУ, ценета која се плаќа во човечки животи
Свет

Сергеј Станишев повторно избран за претседател на Европските социјалисти

А1он
Сергеј Станишев беше реизбран за претседател на Европската социјалистичка партија (ЕСП), второ по големина политичко семејство во Европа, откако другиот кандидат Шпанецот Енрике Креспо Барон
Свет

Фон дер Лаен: Наша цел е создавање европска армија

А1он
Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаен изјави дека формирањето европска армија е долгорочна цел и како пример ја наведе германско-холандската воена соработка. Таа
Свет

Еден милион имигранти се подготуваваат да заминат од Либија за Европа

А1он
Имаме информација дела на либискиот брег има околу еден милион мигранти кои се подготвуваат да тргнат кон Европа, изјави обвинителот на Палермо задолжен за илегална
Свет

Германците протестираа против трговскиот договор меѓу Европа и САД

А1он
Илјадници Германци протестираа денеска во неколку градови против планираниот договор за слободна трговија меѓу ЕУ и САД. Според противниците на договорот во Европа со него