dzonson i dzonson

Свет

Околу 15 милиони дози на вакцината „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка

А1он
Околу 15 милиони дози на вакцината против коронавирус „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка во САД. Фармацевтскиот гигант соопшти дека идентификувал серија дози
Свет

Џонсон и Џонсон ќе ја снабди Африканската унија со околу 400 милиони вакцини

А1он
Американската компанија Џонсон и Џонсон во третиот квартал од оваа година ќе започне со испорака на 220 милиони дози од вакцината за единечна доза против
Свет

СЗО ја препорачува вакцината на Џонсон и Џонсон за земјите со активни мутации на Ковид-19

А1он
Вакцината на Џонсон и Џонсон се препорачува и во земји каде циркулираат позаразните мутации на коронавирусот, соопштија денеска експерти од Светската здравствена организација (СЗО). Стратешката
Свет

Првите вакцини на „Џонсон и Џонсон“ ќе пристигнат во ЕУ најрано на средината на април

А1он
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави денеска дека првите дози од вакцината против Ковид-19 на американската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе бидат доставени во
Свет

ЕМА ја одобри за употреба вакцината против Ковид-19 на „Џонсон Џонсон“

А1он
Европската агенција за лекови ЕМА ја одобри денеска за употреба во Европската унија вакцината против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон. Тоа е трета вакцина одобрена
Свет

Бајден двојно ја зголемува нарачката на САД за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

А1он
САД планираат двојно да ја зголемат порачката на вакцината против коронавирус на компанијата „Џонсон и Џонсон“, која се дава во една доза, со набавка на
Свет

Во Брисел не се загрижени дека ќе доцнат вакцините „Џонсон и Џонсон“

А1он
Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон, попладнево реагираше на најавите дека фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон најверојатно ќе доцни со испораката на вакцини, и изјави дека
Свет

„Мерк“ ќе помогне во производството на вакцината Џонсон и Џонсон

А1он
Компанијата „Марк“ ќе и помогне на ривалската компанија „Џонсон и Џонсон“ во производство на вакцина против Ковид-19, пишува весникот „Вашингтон пост“, повикувајќи се на висок
Свет

Вакцината „Џонсон и џонсон“ доби дозвола за употреба во САД

А1он
Вакцината „Џонсон и Џонсон“ против Ковид-19 која се имплементира во една доза и формално доби дозвола за употреба во САД. Регулаторното тело, Управата за храна
Свет

Експертите на ФДА ќе препорачаат да се одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

А1он
Панел експертски советници од американската Управа за храна и лекови (ФДА) се очекува денеска да препорача одобрување на еднократната вакцина против Ковид-19 од производителот Џонсон