dzonson i dzonson

Свет

Ла Стампа: ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со Џонсон и Џонсон и со Астра Зенека

А1он
Европската комисија одлучи да не ги обновува договорите за набавка на вакцини против Ковид-19 со Џонсон и Џонсон и со Астра Зенека, објави денеска весникот
Свет

Европјаните ќе ја почекаат вакцината на „Џонсон и Џонсон“ додека се проверува во САД

А1он
Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ денеска соопшти дека ја одложува употребата на својата вакцина против коронавирусот во Европа, додека во САД се спроведува истрага за
Свет

САД ја запира имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на тромбоза

А1он
Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) и американската Управа за храна и лекови (ФДА) препорачаа земјата да ја паузира употребата на
Свет

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон“, за кои не е потребна втора доза

А1он
Американската фармацевтска компанија „Џонсон & Џонсон“ почна да ја доставува својата вакцина против коронавирус во земјите од Европската унија. Портпаролот на компанијата изјави дека целта
Свет

Џонсон и Џонсон почна со испорака на вакцини во ЕУ

А1он
„Џонсон и Џонсон“ денеска започнаа да ја доставуваат својата вакцина против Ковид-19 до Европската унија, која се дава во единечна доза, соопшти Питер Лизе, европратеник
Свет

Во Франција од утре ќе се вакцинираат сите над 55 години

А1он
Вакцинацијата на сите граѓани на возраст од 55 години ќе почне утре во Франција, изјави министерот за здравство Оливие Веран. Министерот објасни дека тоа ќе
Свет

ЕМА испитува ретки случаи на крварење по употребата на вакцини на Астра Зенека и на Џонсон и Џонсон

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека започнала со разгледување на извештаи за ретки состојби на крварење кај луѓето кои примиле вакцина на Астра Зенека
Свет

Џонсон и Џонсон планира да ја тестира својата вакцина на бремени жени

А1он
Американската фармацевтска компанија Џонсон и Џонсон соопшти дека својата вакцина, која во моментов е одобрена само за возрасни, сега ја тестира и на адолесценти, а