donald tramp

Свет

Трамп бара пребројување на гласовите во Висконсин

А1он
Изборниот штаб на актуелниот претседател Доналд Трамп бара пребројување на гласачките ливчиња во окрузите Дејн и Милвоки во државата Висконсин. Претседателскиот кандидат Џо Бајден, објавен
Свет

Вашингтон пост: Со тврдењето дека изборите се фалсификувани, Трамп работи за Кремљ

А1он
Русија не успеа да преземе сериозни хакерски или дезинформациски активности за да се вмеша во претседателските избори на САД во 2020 година, а хакерите на
Свет

Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

А1он
Водителката на Си-Ен-Ен, Кристијана Аманпур се извини откако во нејзина емисија го спореди мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп со нацистичкиот погром изведен во Кристалната
Свет

ВИДЕО: Жестоки тепачки меѓу приврзаници на Трамп и Бајден во Вашингтон, уапсени 20 лица

А1он
Жестоки судири избувнаа синоќа на улиците на Вашингтон, меѓу приврзаниците на актуелниот американски претседател, кои се собраа на голем митинг за поддршка на Доналд Трамп,
Свет

Обама во мемоарите: Самото заминување на Трамп нема да ги реши длабоките поделби во американското општество

А1он
Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, во книгата што ќе биде објавена следната недела, оцени дека поделбите во американското општество се длабоки, до тој степен
Свет

Tрамп упорен во тврдењата дека победил, а потпретседателот Пенс замина на одмор

А1он
Доналд Трамп и натаму одбива да ги прифати резултатите од минатонеделните претседателските избори во САД, на кои победи демократскиот кандидат Џо Бајден, па денеска повторно
Свет

Аксиос: Трамп размислува пак да се кандидира за претседател во 2024 година

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп им кажал на дел од своите советници дека размислува повторно да се кандидира за претседател во 2024 година, изјавија за порталот
Магазин

13 необични навики на Трамп: Јаде чизбургер во кревет, опседнат е со косата и сака златни вц-шолји

А1он
Доналд Трамп беше првиот претседател на САД во последните 130 години кој немаше куче. Неговите твитови се невообичаени и чести. Тој, исто така е претпознатлив
Свет

Трамп повторно преку Твитер: Јас сум победник, победата на Бајден не е легална!

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп повторно објави гневна порака на Твитер, со факти за кои верува дека потврдуваат дека изборите биле нефер и дека победата на