donald tramp

Свет

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

А1он
Републиканецот Гејбриел Стерлинг, државен секретар на Џорџија, кој менаџира со имплементацијата на гласачкиот систем во сојузната држава, синоќа се обрати до претседателот на САД, Доналд
Свет

Џулијани побарал Трамп однапред да го помилува, во случај да биде обвинет по неговото заминување

А1он
Руди Џулијани, личниот адвокат на Доналд Трамп, побарал потврда за помилување од претседателот, во случај да биде обвинет откако Трамп ќе ја напушти Белата куќа,
Свет

Штабот на Трамп ги оспори резултатите во Винсконсин и најави тужба

А1он
Изборниот штаб на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ги оспори резултатите од гласањето на претседателските избори во сојузната држава Висконсин и најави тужба
Свет

Трамп планира да помилува уште неколкумина контроверзни осуденици, пишува „Њујорк тајмс“

А1он
Помилувањето на поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин од страна на Доналд Трамп е увертира во низа од помилувања, кои можат да се случат,
Свет

Партнерката на Асанж бара од Трамп да го помилува основачот на „Викиликс“

А1он
Партнерката на Џулијан Асанж, адвокатката со шпанско и шведско државјанство, Стела Морис, денеска побара од американскиот претседател Доналд Трамп да го помилува основачот на Викиликс.
Свет

Израел ја подигна борбената готовност на војската поради можноста Трамп да го нападне Иран пред да си оди

А1он
Израелските одбранбени сили во изминатите недели добиле инструкции да се подготват за можноста САД да извршат воен напад врз Иран пред претседателот Доналд Трамп да
Свет

Американци во редови за бесплатни мисирки, Трамп традиционално помилува една

А1он
Во пресрет на утрешниот празник во САД, Денот на благодарноста, во повеќе градови и населени места низ Америка се организира бесплатно раздавање мисирки. Во меѓувреме,
Свет

Трамп најави „голема тужба“ за наводниот изборен фалсификат

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува „голема тужба“ која наводно ќе разоткрие детали за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба