bezbednost

Македонија

„Глобал Фајненс“: Исланд најбезбедна земја во светот, Македонија на 59 место

А1он
Исланд е најбезбедна земја во светот, според листата на њујоршкиот магазин „Глобал Фајненс“, додека Македонија е рангирана на 59-то место меѓу 128-те држави опфатени со
Македонија

ВИДЕО: Спасовски на промоција на нови дипломци на Факултетот за безбедност

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваше на промоцијата на новите дипломци на Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“. Спасовски, како што
Македонија

Пендаровски: Решение на спорот меѓу Белград и Приштина за регионална стабилност, наместо нова дестабилизација

А1он
Денеска на ААБ Универзитетот во Приштина започна дводневниот прв Косовско-македонскиот безбедносен форум 2018 година на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка помеѓу Косово и Македонија”,
Македонија

Прв косовско-македонски безбедносен форум во Приштина за регионалната соработка и реформите

А1он
Во наредните два дена на ААБ Универзитетот во Приштина ќе се одржи Првиот Косовско-македонскиот безбедносен форум 2018 година на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка
Македонија

Управата за извршување на санкциите го промовира проектот „Зајакнување на казнено-поправниот систем и пробациската служба“

А1он
Денеска ќе се одржи настан на кој ќе се промовира твининг проектот „Зајакнување на казнено – поправниот систем и пробациската служба”, кој започна да се
Македонија

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Скопје не е безбеден град, родителите се плашат за нивните деца

Кристијан Ландов
Убијците кои извадија автоматско оружје и пукаа, токму на ова фреквентно место се шетаат слободни. Слободен се уште се шета и убиецот кој пред десет
Свет

Путин и Вучиќ ќе разговараат за тензиите на Балканот

Рускиот претседател Владимир Путин утре во Москва ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, при што ќе се разговара за соработката меѓу двете земји,
Македонија

За Македонија и регионот нема опасност од воена закана, но невоените се интензивираат, сметаат експертите

А1он
Опасноста од класична воена закана на подолг рок за Македонија и нејзиното непосредно опкружување не е очекувана, но затоа невоените закани не само што ја
Македонија

Научна конференција за можни закани по безбедноста во Македонија

А1он
Афирмирање на општите утврдени безбедносни вредности, врз експертска анализа на актуелните аспекти на безбедноста и стабилноста е целта на денешната научно-експертска конференција на тема насловена
Македонија

Владата и ДКАФ потпишаа меморандум за реформа на безбедносните и разузнавачките служби

А1он
Владата на Република Македонија потпиша Меморандум за разбирање за имплементација на реформа на секторот за безбедносните и разузнавачките служби на РМ за периодот од 2017-2020