bezbednost

Македонија

Дронзина: За време на изборите во Македонија во голема мера целата хибридна војна се водеше од територијата на Бугарија

А1он
Темата за хибридните закани, која е динамичен процес, ги загрозува сите земји од Југоисточна Европа. Враќањето на интересот на САД на овој дел од Балканот
Македонија

Објавена трилогија „Македонски безбедносни лавиринти“

А1он
„Македонски безбедносни лавиринти“ е насловена трилогијата на новинарот и публицист Свето Стаменов и универзитетскиот професор и прв министер за одбрана од независноста на земјава Трајан
Македонија

Регионална школа за безбедност: Потребно е обнова на сите безбедносни документи во Република Северна Македонија

А1он
За Република Северна Македонија, која се наоѓа во период на длабоки реформи на безбедносниот систем особено е значајно да се обноват и ажурираат сите безбедносни
Македонија

„Глобал Фајненс“: Исланд најбезбедна земја во светот, Македонија на 59 место

А1он
Исланд е најбезбедна земја во светот, според листата на њујоршкиот магазин „Глобал Фајненс“, додека Македонија е рангирана на 59-то место меѓу 128-те држави опфатени со
Македонија

ВИДЕО: Спасовски на промоција на нови дипломци на Факултетот за безбедност

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваше на промоцијата на новите дипломци на Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“. Спасовски, како што
Македонија

Пендаровски: Решение на спорот меѓу Белград и Приштина за регионална стабилност, наместо нова дестабилизација

А1он
Денеска на ААБ Универзитетот во Приштина започна дводневниот прв Косовско-македонскиот безбедносен форум 2018 година на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка помеѓу Косово и Македонија”,
Македонија

Прв косовско-македонски безбедносен форум во Приштина за регионалната соработка и реформите

А1он
Во наредните два дена на ААБ Универзитетот во Приштина ќе се одржи Првиот Косовско-македонскиот безбедносен форум 2018 година на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка
Македонија

Управата за извршување на санкциите го промовира проектот „Зајакнување на казнено-поправниот систем и пробациската служба“

А1он
Денеска ќе се одржи настан на кој ќе се промовира твининг проектот „Зајакнување на казнено – поправниот систем и пробациската служба”, кој започна да се
Македонија

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Скопје не е безбеден град, родителите се плашат за нивните деца

Кристијан Ландов
Убијците кои извадија автоматско оружје и пукаа, токму на ова фреквентно место се шетаат слободни. Слободен се уште се шета и убиецот кој пред десет
Свет

Путин и Вучиќ ќе разговараат за тензиите на Балканот

Рускиот претседател Владимир Путин утре во Москва ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, при што ќе се разговара за соработката меѓу двете земји,