island

Свет

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, им се заканува целосно исчезнување

А1он
Исландските глечери, на кои им се заканува целосно исчезнување до 2200 година, веќе изгубија 750 километри квадратни површински простор од почетокот на 2000 година или
Свет

ВИДЕО: Еруптираше вулкан во Исланд, нема опасност за жителите

А1он
Вулканот Фаградалсфјал во близина на исландската престолнина Рејкјавик еруптираше синоќа и го обои небото над градот во црвена боја, но научниците не се загрижени за
Свет

Исланд: Добредојдени се сите патници вакцинирани против коронавирусот, за нив нема карантин и ПЦР тестови

А1он
Исланд од четврток ќе дозволи влез во земјата за сите патници со потврда за вакцинација против коронавирусот без каква било друга форма на контрола, соопшти
Свет

Исланд се подготвува за вулканска ерупција во близина на Рејкјавик

А1он
Постојат „силни знаци“ дека во наредните денови може да дојде до вулканска ерупција, поради постојана сеизмичка активност на планината Кеилир, 30 километри од Рејкјавик, јавија
Магазин

ВИДЕО: Изгубил на квиз – го демолирал студиото

А1он
Натпреврувач во исландскиот квиз “Gettu Better” предизвика голем скандал откако изреволтиран од поразот на неговата екипа реши да го демолира студиото. Неговото дивеење е хит
Свет

Исланд го издаде првиот „пасош“ за вакцинација против коронавирус

А1он
Исланд го издаде првиот „пасош“ за вакцинација против коронавирусот за да ги олесни меѓународните патувања за своите граѓани кои веќе ја примиле вакцината, пренесе Гардијан.
Свет

ВИДЕО: Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

А1он
Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин Јакобсдотир за американски „Вашингтон пост“.