bbc

Свет

ВИДЕО: Антиваксерите се обидоа да влезат во јавниот сервис, интервенција на полицијата

А1он
Членовите на движењето против вакцини се обидоа насилно да влезат во телевизискиот центар на Би-Би-Си во Вајт Сити во западниот дел на Лондон. Видеото објавено
Свет

Британската влада планира да го реформира јавниот сервис на Би-Би-Си по случајот на интервју со принцезата Дијана

А1он
Британската Влада денеска соопшти дека ќе преиспита дали е потребно да се изврши реформа во управувањето со јавниот сервис на Би-Би-Си по објавувањето на поразителниот
Регион

ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

А1он
Еден на коњ, другиот на шлем, двајцата со меч во раката – вака српската редакција на британскиот јавен сервис Би-Би-Си ја почнува репортажата посветена на
Свет

ЕУ: Забраната на ЦГТН во Британија и на Би-Би-Си во Кина се различни работи

А1он
Забраната за емитување на Би-Би-Си во Кина и претходната забрана за емитување во Велика Британија на кинескиот телевизиски канал ЦГТН се „сосема различни работи“, рече
Свет

Раб: Забраната на Светскиот сервис на Би-Би-Си само ќе и наштети на репутацијата на Кина

А1он
Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб ја осуди одлуката на кинеските власти за забрана за емитување на програма на британската телевизија Би-Би-Си Ворлд њуз
Свет

Новиот директор на Би-Би-Си од вработените побара да ја задржат непристрасноста на социјалните мрежи

А1он
Новиот директор на британскиот јавен сервис Би-Би-Си, Тим Дејви, на вработени им порача да не ги објавуваат своите политички ставови на социјалните мрежи, бидејќи ризикуваат
Свет

Захарова бара да се казни „Би-Би-Си“ бидејќи креирале негативна слика за Русија

А1он
Британското регулаторно тело треба да го казни „Би-Би-Си“ поради создавање негативна перцепција за Русија, оцени денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова,