Новиот директор на Би-Би-Си од вработените побара да ја задржат непристрасноста на социјалните мрежи

Од:

Новиот директор на британскиот јавен сервис Би-Би-Си, Тим Дејви, на вработени им порача да не ги објавуваат своите политички ставови на социјалните мрежи, бидејќи ризикуваат да ја нарушат непристрасноста на угледниот британски радиодифузер.

Дејви (53), кој во вторникот стана 17-от шеф на британската корпорација, денеска изјави дека премногу гледачи и слушатели сметаат дека Би-Би-Си е посебен, јавија британските медиуми.

-Ако сакате да бидете колумнист кој ќе го изразува својот став или застапник на една партија, тоа е валиден избор, но тогаш не треба да работите за Би-Би-Си, рече Дејви во своето прво обраќање до вработените.

Тој треба да ја обезбеди иднината на 98-годишната корпорација во време кога одделни пратеници го напаѓаат нејзиниот универзален модел на финансирање, а тоа е претплата што ја плаќа секое домаќинство што има телевизија.

Тој истакна дека е посветен на јавното финансирање на Би-Би-Си, што значи дека ќе мора да ги одразува сите политички ставови ширум Велика Британија и сите возрасни групи.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија 24.701 новозаразен, 310 починати

Жарко Настоски

Во Британија 22.885 нови случаи на Ковид-19, 367 починати

Жарко Настоски

Британка се соочува со затвор поради Ковид-19

Ана Ололовска

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Британија: Уапсени седум лица на танкер поради закани кон екипажот

Ана Ололовска

Британија потпиша со Јапонија пост-брегзит трговски договор

Ана Ололовска