greta

Свет

Студен туш од Грета Тунберг на министерскиот состанок за животна средина на ЕУ

А1он
Климатската активистка, Грета Тунберг, утрово им се обрати на министрите за животна средина на Европската Унија и им порача дека амбициите и целите на ЕУ
Свет

Грета Тунберг се очекува во Брисел да учествува на министерски состанок на ЕУ

А1он
Хрватскиот министер за животна средина, Томислав Ќориќ сака да ја покани активистката за животна средина, Грета Тунберг, на следниот министерски состанок на Европската унија. Тунберг
Свет

Се појави „анти-Грета“ – миленичка на десничарите во Германија

А1он
Германската тинејџерка Наоми Зајбт, речиси преку ноќ стана миленичка на германските десничари, стекнувајќи ја популарноста со објави кои кореспондираат со скептиците околу климатските промени и
Свет

Грета Тумберг со пари од награда основа фондација

А1он
Шведската активистка Грета Тунберг ќе ги употреби парите од наградата на Рајт Лајвлихуд организацијата за основање на истоимена фондација. Целта на непрофитната Фондација Грета Тумберг
Свет

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

А1он
Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година, пренесуваат
Свет

Тунберг вели дека светските лидери во Давос останале „глуви“ на повиците за промени

А1он
Шведската активистка Грета Тунберг, која присуствуваше и зборуваше на настаните на Светскиот економски форум во швајцарското одморалиште Давос, рече дека нејзините повици за намалување на