mjanmar

Свет

Амнестија за 7.012 затворенции во Мијанмар по повод одбележувањето на Денот на независноста

А1он
Воената Влада на Мијанмар ќе ослободи 7.012 затворенции по повод одбележувањето на Денот на независноста, објави денеска државниот канал MRTV. Јужноазиската држава се соочи со
Свет

Канада со нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

А1он
Канада денеска воведе нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар поради наводно кршење на човековите права од тамошните власти. Казнените мерки се насочени кон 33
Свет

ВИДЕО: Најмалку 80 цивили загинаа во воени воздушни напади за време на концерт во Мјанмар

А1он
Десетици луѓе загинаа во воени воздушни напади што ја погодија прославата во државата Качин во Мјанмар во неделата, објавија локалните медиуми и меѓународните организации. Жртвите
Свет

Судот во Мјанмар повторно ја осуди Аунг Сан Су Чи на затвор, овој пат на три години за корупција

А1он
Суд во Мјанмар, азиската држава со која владее воена хунта, денеска повторно ја осуди поранешната лидерка Аунг Сан Су Чи на уште три години затвор,
Свет

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он
Најмалку шест деца загинаа, а 17 се повредени откако воени хеликоптери отвориле оган врз училиште во Мјанмар. Според локалните медиуми, воените хеликоптери отвориле оган врз
Свет

Мјанмар почнува да купува руски нафтени деривати и ќе плаќа во рубљи

А1он
Мјанмар почнува да ги користи руските нафтени деривати и е подготвен да ги плати залихите во рубљи, соопшти лидерот на хунтата, генерал Мин Аунг Хлаинг.