mjanmar

Свет

Поранешната лидерка на Мјанмар, добитничка на Нобелова награда за мир, осудена на пет години затвор

А1он
Судот што е под контрола на воената хунта во Мјанмар во процес одржан зад затворени врати и изрече петгодишна затворска казна на поранешната цивилна лидерка
Свет

Западни медиуми: Застрелана вицегувернерката на Мјанмар, не се знае дали е жива

А1он
Заменик гувернерката на Централната банка на Мјанмар, Тан Тан Шве, денеска е погодена со огнено оружје на прагот од нејзината куќа, а постојат спротивставени информации
Свет

САД официјално објавија дека армијата на Мјанмар извршила геноцид врз Рохинџите

А1он
САД официјално потврдија дека армијата на Мјанмар извршила геноцид и злосторства против човештвото со насилство врз малцинството Рохинџи, изјави денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен,
Свет

ОН разгледуваат потенцијални злосторства против човештвото во Мјанмар

А1он
Обединетите нации ги разгледуваат извештаите дека повеќе од илјада лица биле убиени во Мјанмар во изминатата година во околности што може да се квалификуваат како
Свет

Соборената лидерка на Мјанмар Су Чи осудена на четири години затвор

А1он
Судот во Мјанмар ја осуди соборената цивилна лидерка Аунг Сан Су Чи на четири години затвор поради поттикнување немири против војската и кршење на правилата