tajland

Свет

Жена од Тајланд осудена на 43 години затвор, го навредила кралското семејство на Фејсбук

А1он
Тајландски суд денеска осуди 65-годишна жена на 43 години затвор поради критикување на кралското семејство на интернет, соопшти нејзината адвокатка. Тоа е најстрога казна која
Свет

На Тајланд почина човек од Ковид-19, прв смртен случај по скоро два месеца

А1он
Во Тајланд е регистриран првиот смртен случај од коронавирус по речиси два месеца, поради што денеска се засилија ограничувањата во индустријата за забава во главниот
Свет

Илјадници средношколци на протест против „диносаурусите“ од власта во Тајланд

А1он
Со парада на луѓе облечени во костуми на диносауруси, кои го претставуваат тајландскиот естаблишмент, средношколци денеска поведоа протест на илјадници луѓе во Бангкок со повици
Свет

Полицијата на Тајланд употреби водени топови против демонстранти

А1он
Тајландската полиција денеска употреби водени топови и напредна полициска опрема за да ги разбие демонстрантите кои се собраа втор ден по ред. Иако Владата ги
Свет

На повеќе од 150.000 странци во Тајланд им се заканува затвор поради истечени визи

А1он
Повеќе од 150.000 странски државјани до 26 септември мора да ги продолжат своите туристички визи, во спротивно ќе бидат обвинети за кршење на законскиот период