kambodza

Свет

Девојче во Камбоџа почина од птичји грип, прв случај по 9 години

А1он
11-годишно девојче во Камбоџа почина од птичји грип, првиот познат случај во земјата во последните девет години, потврдија властите. Девојчето од руралната провинција Преј Венг
Свет

Најмалку 19 загинати во пожарот во казино во хотел во Камбоџа

А1он
Најмалку 19 лица ги загубија животот во пожарот во казино во хотелот „Гранд Дајмонд Сити“ во камбоџанскиот град Појпет, на границата со Тајланд, соопшти денеска
Свет

ВИДЕО: Огромен пожар во хотел во Камбоџа, луѓето скокаа од прозорците, најмалку 10 мртви

А1он
Најмалку десет луѓе ги загубија животите во текот на ноќта во голем пожар во хотел со казино на границата меѓу Камбоџа и Тајланд, за време
Свет

Најмалку деветмина ученици се удавија при превртување на брод во Камбоџа

А1он
Најмалку деветмина ученици се удавија при превртување на брод во јужниот дел на Камбоџа. Спасени се четири лица, ученици и членови на екипажот. Во тек
Свет

Меѓународната трговија на Камбоџа се зголеми на 37 милијарди долари од јануари до август

А1он
Вкупната меѓународна трговија на Камбоџа е зголемена за 21,5 отсто на 37,4 милијарди американски долари во првите осум месеци од оваа година, се наведува во
Свет

Во Камбоџа седум лица починаа од консумирање алкохол за дезинфекција

А1он
Министерството за здравство на Камбоџа денеска соопшти дека седум работници починале откако испиле алкохол наменет за дезинфекција, кој го помешале со вода и безалкохолни пијалаци.
Свет

Во Камбоџа прв смртен случај од коронавирус една година по почетокот на пандемијата

А1он
Во Камбоџа е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, една година по избувнувањето на пандемијата, а се работи за 50-гпдишен маж кој бил заразен минатиот
Свет

Почина злогласниот убиец од Црвените кмери – Командант Дач

А1он
На 77-годишна возраст почина Командант Дач, злогласниот командант на Црвените Кмери и главен егзекутор на камбоџанскиот диктатор Пол Пот, одговорен за бруталното убиство на најмалку
Свет

Во Камбоџа уапсен синдикален лидер поради коментар за Виетнам

А1он
Претседателот на Камбоџанската конфедерација на синдикати Ронг Чун синоќа е приведен под обвинение дека поттикнувал немири со своите коментари за политички чувствителна тема за границата