malezija

Свет

Сопругата на поранешниот премиер на Малезија прогласена за виновна за корупција

А1он
Малезиски суд пресуди дека Росмах Мансор (70), сопругата на поранешниот малезиски премиер Нахиб Разак, е виновна за барање и примање мито во замена за владини
Свет

Поранешниот премиер на Малезија во затвор поради проневера на милијарди долари

А1он
Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак (69) отиде во затвор на отслужување на 12-годишната затворска казна, откако Врховниот суд ја одби неговата жалба по пресудата. Разак
Свет

Во Малезија поради поплави евакуирани повеќе од 22.000 луѓе

А1он
Повеќе од 22.000 луѓе се евакуирани денеска во Малезија поради најтешките поплави што ја зафатија земјата во последните седум години, покажуваат владините податоци. Обилните дождови
Свет

Задолжителна вакцинација за државните службеници во Малезија

А1он
Малезиските владини службеници мора да бидат целосно вакцинирани против коронавирусот, во спротивно, тие се соочуваат со отказ, според новите правила, објавени денеска на веб-страницата на
Свет

Орангутани тестирани за Ковид-19 во Малезија

А1он
Во Малезија, десетици високо загрозени орангутани беа тестирани од коронавирусот, објавија тамошните власти. Тестовите на 30 примати на островот Борнео беа спроведени минатиот вторник и
Свет

Деца сериозно заболуваат од Ковид-19 во Малезија, властите се загрижени

А1он
Малезиските здравствени власти изразија загриженост поради зголемениот број смртни случаи од коронавирус и сериозните случаи кај деца, откако драстичното зголемување на вкупните инфекции ја принудија
Свет

ВИДЕО: Страотен судир на патнички возови во Куала Лумпур, повредени се над 160 луѓе

А1он
Најмалку 166 луѓе се повредени во тешка железничка несреќа што денеска се случила вo главниот град на Малезија, Куала Лумпур, соопшти министерот за транспорт на
Свет

Кралот на Малезија прогласи вонредна состојба поради Ковид-19

А1он
Малезискиот крал Ал-Султан Абдулах прогласи денеска вонредна состојба во цела земја, со цел да се спречи натамошното ширење на коронавирусот. Со таквата одлука на кралот