tajland

Свет

ВИДЕО: Најмалку 13 жртви во пожар во ноќен клуб на Тајланд

А1он
Најмалку 13 лица загинаа, а 40 се повредени во пожар што избувна во ноќен клуб во близина на туристичкиот град Патаја, Тајланд. #Thailand#ไฟ#ACCIDENT #EMERGENCE #ประเทศไทยAt
Свет

Тајланд легализира одгледување канабис, владата донира еден милион садници на граѓаните

А1он
Жителите на Тајланд сега можат дома одгледуваат растенија канабис и да ги продаваат бидејќи државата ја отстрани марихуаната од списокот на забранети наркотици. Тајланд е
Свет

На Тајланд направен робот што од шише на Астра Зенека може да извлече 12 дози вакцини

А1он
Тајландски научници развија машина за поефикасно извлекување на дозите од вакцината против „Ковид-19“, а истовремено и оптимизирање на користењето на залихите, објави Универзитетот Чулалонгкорн. Користејќи
Свет

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

А1он
Тајландската Влада забрани споделување на вести кои „предизвикуваат страв кај јавноста“, дури и да се вистинити, јави Гардијан, додавајќи дека владата на азиската земја се
Свет

Тајландскиот премиер не носел маска на состанок, му пишаа казна од 190 долари

А1он
Тајландскиот премиер Прајут Чан-о-Ча денеска бил казнет затоа што не носел маска, откако стапија на сила новите ограничувања за коронавирусот во обидот да се спречи
Свет

Тајландскиот министер за сообраќај поднесе оставка по железничката несреќа, владата ја одби

А1он
Тајландскиот министер за сообраќај, Лин Чиа-лунг, денеска изјави дека не бега од одговорноста за трагедијата во која загинаа 51 патник во железничка несреќа, додавајќи дека
Свет

ВИДЕО: Тајландскиот премиер ги испрска новинарите со средство за дезинфекција поради поставено прашање

А1он
Тајладскиот премиер, Прајут Чан-оча, предизвика уште еден во серијата негови скандали со медиумите, овој пат демонстрирајќи необичен начин на избегнување на новинарско прашање, прскајќи ги