ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

Од:

Еден на коњ, другиот на шлем, двајцата со меч во раката – вака српската редакција на британскиот јавен сервис Би-Би-Си ја почнува репортажата посветена на мега-спомениците во двата главни града, поставувајќи своевидна паралела меѓу „Воинот на коњ“ и неодамна подигнатиот споменик на српскиот средновековен владетел Стефан Немања.

dobivaj vesti na viber

„Скопје во 2010 година, за време на тогашната власт на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, го започна проектот Скопје 2014 – архитектонско преобразување на градот, со реконструкција и изградба на повеќе десетици згради и поставување на десетици статуи што треба да ја симболизираат целата македонска историја,“ пишува Би-Би-Си во воведот на репортажата од Скопје. Во неа, ставовите на приврзаниците и противниците на контроверзниот проект ги застапуваат Вангел Божиновски и Ивана Драгшиќ, кои од нивна перспектива зборуваат и за белградскиот споменик.

„Наспроти бројните протести, проектот е реализиран се до смената на режимот кој го проектираше – иако ни новата власт на Социјалдемократскиот сојуз на Зоран Заев не се осмели да го сруши проектот, и покрај тоа што се покренати и судски постапки поради малверзациите во изградбата,“ пишува меѓу другото Би-Би-Си во освртот на „Скопје 2014“.

Би можело да ве интересира

Би-Би-Си го осуди апсењето на својот новинар, кој известуваше за демонстрациите во Шангај

А1он

Невремето откорна една од трите врби во Вардар платени 278 илјади евра, дел од „Скопје 2014“

Арсовски: Хипокризија е обвинувањето на Ковачевски за криминални проекти, кога се дружел со тогашните функционери

Арсовски: Ковачевски како премиер го критикува Скопје 2014, а со радости аплаудирал на проектот

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нов случај на криминал за Скопје 2014, поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Наредба за истражна постапка против четири лица за дел од Проектот „Скопје 2014“

А1он