avtopatista

Македонија

Антикорупциска ќе реагира и до Уставен суд, откако Пендаровски не ја послуша за автопатиштата

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе го даде на Уставен суд своето мислење околу законското решение со кое на приватен инвеститор му се
Економија

Владата одобри Меморандум за соработка за изградба на автопатски делници од Коридорите 8 и 10

А1он
Владата денеска на 59-та седница го одобри текстот на Меморандумот за разбирање помеѓу со компанијата „Бехтел и Енка“ за соработка за проектна подготовка и изградба
Македонија

ЈПДП: Се санираат косините на автопат Миладиновци-Штип, последица на пропусти при изработка на проектната документација

А1он
Во тек е растоварување и санација на косини на автопатот А4 Миладиновци–Свети Николе–Штип коишто се појавија по обилните врнежи од дожд и снег во текот
Македонија

Интензивно се реконструира патниот правец од Пробиштип кон Крупиште

А1он
Интензивно се реконструира регионалниот пат од Пробиштип до Крупиште, кој е главната артерија за граѓаните на Пробиштип кон Штип, Кочани и граничниот премин со Бугарија
Македонија

(ВИДЕО) Сугарески: Реконструкција на многу патишта немаше од времето на Тито, ВМРО-ДПМНЕ остави пустош

А1он
ВМРО-ДПМНЕ остави пустош со почнатите и недовршени автопатишта, и не може ниту една власт да остава несредени и нереализирани проекти, а потоа да викаат дека
Македонија

СДСМ: Модерни автопатишта ќе изгради новата Влада, доцна е за Груевски

А1он
Граѓанинот Никола Груевски нема што да бара на автопатишта, ниту да се дообјаснува. Новата одговорна Влада што ќе ја изберат граѓаните ќе го доврши автопатот