27 april

Македонија

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април“

А1он
Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска
Македонија

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

А1он
Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд денеска се одржува
Македонија

Почнува јавната расправа во Апелацискиот суд Скопје за случајот 27 април

А1он
Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27 април каде обвинети се поранешниот
Македонија

Поранешниот пратеник Весел Мемеди ќе сведочи за „27 април”

А1он
Претседателот на НДП, Весел Мемеди и Стефан Младеновски (амнестиран учесник од упадот во Собранието) се следите сведоци кои е предвидено денеска да сведочат во Кривичниот
Македонија

Судењето за организаторите на 27 април продолжува на 15 мај, ќе сведочат Стефан Младеновски и Весел Мемеди

А1он
Судењето за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието продолжува на 15 мај годинава, кога треба да бидат сослушани сведоците Стефан Младеновски и Весел
Македонија

Спасовски: Вељаноски не прифати да се расправа за избор на претседател на Собранието

А1он
Трајко Вељаноски не прифати промена на дневниот ред и да се премине на точката за избор на претседател, изјави премиерот Оливер Спасовски, кој сведочеше на
Македонија

Премиерот Спасовски дојде во Кривичен суд да сведочи за „27 април”

А1он
Техничкиот премиер Оливер Спасовски пристигна во Кривичниот суд, каде треба да сведочи на рочиштето за предметот „Организатори на 27 април“, во кој се обвинети поранешниот
Македонија

Оливер Спасовски по втор пат ќе сведочи за „27 април”

А1он
Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска треба да сведочи во новото рочиште за предметот „организатори на 27 април“, каде обвинети се поранешниот претседател на Собранието Трајко
Македонија

Русковска: Денешните сведоци покажаа дека протестите „За заедничка Македонија“ биле директно организирани од ВМРО -ДПМНЕ

А1он
Премиерот Оливер Спасовски и Антонио Кочков на 13 мај ќе бидат повикани да сведочат на рочиштето во кое се обвинети поранешниот претседател на Собранието Трајко