Свет

ВИДЕО: Русите погодиле голем магацин за дизел

А1он
Украинската служба за итни ситуации соопшти дека руските сили утрово околу 8:10 часот со граната погодиле складиште за гориво. Чернігівська область↘️ 3 березня близько 08:10
Свет

Сепаратистите од Доњецк се закануваат со нов напад на Мариупол

А1он
„Проруските сили би можеле да извршат целни напади врз јужниот украински град Мариупол, освен ако украинските сили таму не се предадат“, изјави денеска командантот на
Свет

Нови сателитски снимки од руското уништување на Украина

А1он
Нови сателитски снимки објавени од Maxar Technology го покажуваат пустошот предизвикан од руските напади северно од Киев. На фотографијата подолу се прикажани уништени воени возила
Свет

Украина очекува активна помош од меѓународните организации за хуманитарни коридори

А1он
Украина очекува активна помош од меѓународните организации, вклучувајќи го и ОБСЕ, во создавањето на хуманитарни коридори. Михаило Подолиак, советник на шефот на кабинетот на претседателот,
Свет

САД: Русија ги блокира независните медиуми и социјалните мрежи

А1он
Соединетите Американски Држави ја обвинија Русија дека започнала „целосна војна против слободата на медиумите и вистината“ со блокирање на независни медиуми и спречување на Русите
Свет

Американското разузнавање нема индикации за евентуално вклучување на белоруската армија во конфликтот во Украина

А1он
Министерството за одбрана на САД не гледа индикации дека армијата на Белорусија се вклучува или се подготвува за ангажман во воените дејствија во Украина. Портпаролот
Свет

Анонимус: Од руската служба за безбедност протекоа информации за атентат на Зеленски

А1он
Oд руската Федерална служба за безбедност „протекоа“ информации за атентат на украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави хакерскиот колектив Анонимус. Russian FSB leaked information alerted Ukraine
Свет

Блинкен: Америка е подготвена за преговори, ако Русија ја повлече војската

А1он
САД се подготвени за дијалог за Украина доколку Русија ја повлече својата војска, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. – Доколку Русија ги повлече своите