psaki

Свет

Псаки: Не може да и се одземе на Русија постојано членство во Советот на безбедност на ОН

А1он
Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки денеска изјави дека САД не гледаат можност на Русија да и го одземат статусот на постојана членка на Советот
Свет

Псаки: Во моментов нема причина да се промени нивото на нуклеарна тревога

А1он
САД не гледаат „причина за промена“ на нивото на нуклеарна тревога во овој момент, објави Белата куќа откако рускиот претседател Владимир Путин го стави нуклеарното
Свет

Псаки: Заедничка воена вежба на Русија и Белорусија е јасна ескалација

А1он
Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки денеска изјави дека заедничката воена вежба на Русија и Белорусија во близина на границата со Украина е јасна „ескалација,
Свет

Псаки: Бајден нема намера унилатерално да испрати војска во Украина

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден нема намера унилатерално да испрати американски војници во Украина, откако Вашингтон стави 8.500 војници во состојба на подготвеност за да ги
Свет

Белата куќа не даде „дозвола“ Русија да ја нападне Украина – објаснување на говорот на Бајден

А1он
Портпаролката на Белата куќа , Џен Псаки, изјави дека кога американскиот претседател Џо Бајден во својот говор пред два дена кажал за наводен „ситен упад“
Свет

Псаки: Русија шири дезинформации за вакцините на „Фајзер“ и на „Модерна“

А1он
Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, изјави дека администрацијата на претседателот Џозеф Бајден ги следи напорите на руските разузнавачки служби „насочени кон поткопување на вакцините