kralica elizabeta

Свет

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

А1он
Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е
Магазин

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он
По 22 години погребот на Јосип Броз Тито повеќе не е најпосетениот државен погреб во историјата. Тесно го надмина државниот погреб на британската кралица Елизабета.
Свет

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он
Откако кралот Чарлс III се искачи на тронот за да ја наследи неговата покојна мајка, кралицата Елизабета, веќе се разработува детален план за неговото последно
Свет

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он
На социјалните мрежи кружи срамна снимка од кралот Чарлс, на која тој прескокнува црнец додека се ракува со ожалостените кои дојдоа да и оддадат почит
Свет

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп коментираше дека Џо Бајден седел во 14-тиот ред на погребот на кралицата Елизабета Втора. По тој повод Трамп на својата
Свет

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

А1он
Околу 250.000 ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската хала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. Луѓето чекаа во
Свет

Одвај го издржаа денот: Кралот Чарлс на работ на солзи, заплака и Меган, Хари изостана од погребниот говор

А1он
Денеска се одржа официјалната церемонија и погребот на покојната кралица Елизабета Втора. Нејзиното семејство го следеше секој детал од протоколот и со почит ја испрати
Свет

Уште еден инцидент на погребот на кралицата: Поминуваше ковчегот, а маж се обиде да скокне преку безбедносната бариера

А1он
Маж се обиде да ја прескокне бариерата на погребот на кралицата. Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер,
Свет

Од минута во минута: Погребот на Кралицата Елизабета

А1он
Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија
Свет

Светот се прости со кралицата, од ковчегот беа отстранети државна круна, топката и жезолот

А1он
Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси.