kralicata

Магазин

Писмо на кралицата Елизабета од 1966 година продадено на аукција во Германија

А1он
Лично писмо на неодамна починатата англиска кралица Елизабета Втора е продадено на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите. Единствено што се знае за
Свет

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

А1он
Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е
Свет

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

А1он
Околу 250.000 ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската хала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. Луѓето чекаа во
Свет

Одвај го издржаа денот: Кралот Чарлс на работ на солзи, заплака и Меган, Хари изостана од погребниот говор

А1он
Денеска се одржа официјалната церемонија и погребот на покојната кралица Елизабета Втора. Нејзиното семејство го следеше секој детал од протоколот и со почит ја испрати
Свет

Уште еден инцидент на погребот на кралицата: Поминуваше ковчегот, а маж се обиде да скокне преку безбедносната бариера

А1он
Маж се обиде да ја прескокне бариерата на погребот на кралицата. Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер,
Свет

Од минута во минута: Погребот на Кралицата Елизабета

А1он
Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија
Свет

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

А1он
Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од
Свет

Ковчегот ќе биде префрлен во погребната кола, кралското семејство ќе го продолжи патувањето со автомобили

А1он
Ковчегот ќе биде префрлен од кочијата во погребната кола, која ќе го продолжи патувањето до Виндзор. Кралот и неговата сопруга, принцот и принцезата од Велс
Свет

Заврши државниот погреб на Кралицата, ковчегот се движи кон Виндзор

А1он
Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора е завршен. Ковчегот е изваден од Вестминстерската опатија. Патувањето ќе продолжи преку Лондон до Арх Велингтон, од каде кралицата