Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Лукшиќ: Парламентарните избори во Црна Гора ќе се одржат на есен

А1он
Црногорскиот премиер Игор Лукшиќ изјави денеска дека парламентарните избори во Црна Гора ќе се одржат на есен, како и дека во владејачката коалиција се уште
Регион

„Винстон Черчил“ вплови во албанското пристаниште Драч

А1он
Американскиот разурнувач „Винстон Черчил“ вплови со албанското пристаниште Драч, каде ќе биде вкотвен до сабота, пренесе албанската агенција АТА. Повикувајќи се на неименувани извори од
Регион

Намалени платите на членовите на словенечката Влада за 30%

А1он
Платите на членовите на словенечката Влада се намалени за 30 проценти во споредба со минатата година. Намалувањето на платите се должи на пакетот строги мерки
Регион

Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитарни рефлекси

А1он
Трајан Басеску, кому романскиот Парламент му ги одезеде овластувањата минатата недела, поради кршење на основните закони, изјави дека негова цел е да победи на референдумот