Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Германската војска во ноември ја напушта БиХ

А1он
Германската војска во ноември оваа година ќе се повлече од БиХ, пишува денеска весникот „Независне новине“, а германските медиуми оценуваат дека со ваквата одлука, без
Регион Свет

Израел ќе и се извини на Турција за инцидентот на бродот „Мави Мармара“ во мај 2010 година

А1он
Израел подготвува текст со извинување кон Турција заради инцидентот од мај 2010 година, во кој израелски командоси убија деветмина Турци на палубата на турскиот брод
Регион

Одложен изборот на новата српска влада за денеска попладне

А1он
Српскиот парламент дури денеска ќе гласа за предложениот кабинет од страна на премиерот Ивица Дачиќ и за владината програма, соопштија агенциите, повикувајќи се на парламентарни
Регион

Венизелос: Излегувањето на Грција ќе значи самоубиство на еврозоната

А1он
Грчката коалициска влада предупреди дека евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе значи самоубиство за еврозоната. Ова го изјави лидерот на Социјалистичката партија и коалициски
Регион

Убиствен секс во Бор: Додека воделе љубов, автомобилот им паднал во канал

А1он
Љубовен пар додека имал секс во автомобил едвај прживеал откако возилотo се превртело и паднало во канал. Интимното место што го пронашле всушност бил полигон
Регион

Турција ги засилува безбедносните мерки поради зголемената активност на Курдите во Сирија

А1он
Турција презема дополнителни мерки за гарантирање на националната безбедност по најновите случување во североисточна Турција, поврзани со зголемените активности на курдските бунтовници, изјави турскиот премиер
Регион

Давутоглу: Ја делиме болката на муслиманите во Мјанмар и Сирија

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, во својот говор одржан по повод „Седмиот заеднички ифтар во Коњи“, рече дека за овој Рамазан имаат