Едно лице загина во сообраќајка на возилото за придружба на Бујар Нишани на пат за Охрид

Од:

Едно лице загина, а едно е повредено, од возилото за придружба на албанскиот претседател Бујар Нишани кое доживеало сообраќајна несреќа на пат за Охрид, меѓу Пеќин и Елбасан.

Причина за несреќата, според првичните неофицијални информации во албанските медиуми, била неприлагодената брзина со која возилото од придружбата на Нишани се движело по влажниот коловоз.

Сепак, најавената средба на Нишани со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Вилата „Билјана” во Охрид се одржа.

На неа, Иванов на Нишани му изразил длабоко жалење за сообраќајната несреќа. Македонскиот претседател го замолил својот албански колега да ги пренесе изразите на длабоко сочувство до семејството на трагично загинатиот.

Би можело да ве интересира

МНР ги повикува Македонците во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност на претстојниот попис

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов

Реконструкција на албанската влада, меѓу новите министри и еден Македонец

Италијанци избегале од ресторан во Албанија, премиерката Мелони ја плати сметката

Фатени шверцери на марихуана, со рибарски чамец ја пренесувале во Македонија од Албанија

Почина Србин на плажа во Албанија